jazda konna
jazda konna
jazda konna
jazda konna
jazda konna
jazda konna

Jakie korzyści wynikają z uprawiania jeździectwa?
Strach przed nauką jazdy na koniu wynika z szacunku do siły i temperamentu zwierzęcia, ale jeżeli okażemy koniowi odrobinę szacunku, on na pewno nam się odwdzięczy. Z jazdy konnej wynika wiele korzyści zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Najważniejsze z nich to:

  • konie pomagają w walce z stresem – niewiele może równać się z delikatnym kołysaniem w siodle, w trakcie jazdy powstają endorfiny (hormony szczęścia),
  • dzięki koniom staniesz się lepszą osobą – konie to potężne i łagodne zwierzęta, które są na każde Twoje skinienie, dzięki nim staniesz się spokojny i zrelaksowany,
  • jazda na koniu zmniejsza ryzyko zawału – jazda kłusem to sposób na poprawę kondycji, walkę z nadciśnieniem i poprawę pracy serca,
  • jeździectwo to sposób na utratę zbędnych kilogramów – w czasie jazdy wszystko pracuje jak trzeba, w trakcie treningu można stracić nawet 600 kcal,
  • w stajni nawiążesz przyjaźnie na całe życie – jeżeli myślisz, że koniowi jest obojętne kto go dosiada, to jesteś w błędzie, koń ma emocje i jeśli Cię pokocha to Ci to pokaże,
  • wielkie i piękne emocje – jazda na koniu niejedno ma oblicze, możesz stepować po łące, albo galopować po górach, to od Ciebie zależy, które emocje wybierzesz.


Co powinieneś wiedzieć o koniu?

Tylko mnie nie strasz
W żyłach każdego udomowionego konia płynie krew jego dzików przodków – mustangów i tarpanów. Konie to zwierzęta „uciekające” – oznacza to, że w obliczu zagrożenia nie stają do walki, tylko brną przed siebie. Koński wzrok jest silnie nastawiony na ruch. Dlatego koń może przestraszyć się małej myszki albo kotka. Nigdy nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, dlatego cały czas trzeba mieć się na baczności. Koń pozbawiony możliwości ucieczki atakuje kopytami. Dlatego nigdy nie zachodź konia od tyłu!

Z miłości do stada
Koń to zwierze stadne, a w stadzie, jak to w stadzie, panuje ściśle określona hierarchia. Jeżeli zdobędziesz w stadzie pozycję lidera, koń będzie Tobie posłuszny. Nie dlatego, że będzie się Ciebie bał, a dlatego, że będzie wierzył w Twoją mądrość. Podobnie jest z patrzeniem na inne konie – jeżeli młody koń zaprzyjaźni się z koniem tchórzliwym albo narwanym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że też taki będzie.

Ruch to podstawa
Dzikie konie są w ruchu przynajmniej przez 10 godzin dziennie. To zwierzęta stepujące, które w poszukiwaniu pożywienia, potrafiły przejść setki kilometrów. Nic dziwnego, że potrzeba ruchu jest jedną z najważniejszych potrzeb życiowych konia. I to nie tylko w sensie psychicznym. Brak ruchu jest źródłem wielu chorób. Zniszczeniu ulegają stawy, kopyta i serce.

Koń zaplanowany genetycznie
Na pewno spotkałeś się z sytuacją, w której dziecko nie przypominało żadnego z rodziców, np. rodzice byli niskimi matematyki, a córka wysoką aktorką. U koni tak nie ma. Nie bez powodu ludzie sprzedają nasienie championów za setki tysięcy euro. Jeżeli dziadek jakiegoś konia pięknie kłusował, to ten koń będzie taki sam. Dziedziczeniu podlegają również cechy psychiczne, choć wiele zależy od sposobu wychowania konia. Koń z pewnymi siebie rodzicami, może być odważny i dzielny albo agresywny i narwany – wiele zależy od hodowcy i innych koni.
Jak ubrać się na pierwszą wizytę w stadninie?

Profesjonalny strój jeździecki
składa się z wielu elementów. Przez wiele lat jeździectwo było sportem elitarnym, zarezerwowanym dla brytyjskich hrabiów i milionerów. Nic dziwnego, że jeździec musi zadawać szyku. Jednak na pierwszą wizytę w stajni, nie będziesz potrzebować, ani luksusowych bryczesów, ani butów jeździeckich. Wystarczą miękkie spodnie, np. dresowe z delikatnym szwem. Będzie w nich wygodnie Tobie i nie poobcierasz konia. Góra jest dowolna, najważniejsze to czuć się dobrze. Elementem obowiązkowym jest kask jeździecki, który otrzymasz w stajni.


Jak wygląda nauka jazdy konnej?

Pielęgnacja sierści i kopyt.
Pierwszym etapem wizyty w stadninie jest nauka czyszczenia i siodłania. Koń musi być lśniący, a jego kopyta czyste. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować otarciami, infekcją bakteryjną i bólem. Konia pielęgnujemy przed i po każdym wyjściu.

Podstawowy krok konia, czyli step
Nauka jazdy konnej zaczyna się od odprowadzania na koniu. Instruktor trzyma konia na wodzy i oswaja kursanta z podstawowym krokiem zwierzęcia, czyli stepem. Kursant zamyka oczy i stara się poczuć każdą kończynę konia. Na tym etapie stosowane są również inne ćwiczenia, np. jazda bez strzemion.

Nauka anglezowania, czyli kłus
Kłus to umiarkowany krok konia. W trakcie kłusowania przednie kopyto przesuwa się w tym samym momencie co tylnie. Kłusem oprócz koni poruszają się również wilki. Aby opanować jazdę kłusem, konieczna jest umiejętność anglezowania, czyli rytmicznego unoszenia ciała. Ważny jest dobry timing, czyli wyczucie tempa konia.

Galop i cwał dla zaawansowanych
Osoby, które opanowały umiejętność kłusowania, mogą przejść do nauki galopu. Galop to bardzo szybki krok konia. Do jazdy w galopie konieczna jest dobra równowaga i doskonały kontakt z koniem. Inną kategorią jest cwał – krok wykorzystywany w trakcie wyścigów.

Skoki przez przeszkody
Skoki przez przeszkody opierają się na ogromnym zaufaniu konia. Zwierze wcale nie chce skakać, gdyby miało taką możliwość, ominęłoby przeszkodę. Ale koń, który wierzy, że prowadzisz go roztropnie, wybije się w górę i pokona przeszkodę. Aby skok był udany, potrzebne jest wyczucie czasu i mocne mięśnie ud.

Dlaczego warto odwiedzić nasze ranczo?
W Polsce co chwilę powstają nowe ośrodki jeździeckie, tory wyścigowe i prywatne hodowle koni szlachetnych. Niestety za wieloma z tych przedsięwzięć nie stoi miłość do zwierząt, ale element rywalizacji i „szpanowanie”. Takie hodowle i ośrodki mają wiele ciemnych stron – konie są eksploatowane do granic możliwości, liczy się tylko zarobek i dobry wynik. Po wszystkim takie konie dogorywają w boksie albo trafiają na ubój. U nas jest inaczej. Wychodzimy z założenia, że jeżeli było nas stać na zakup i oswojenie konia, to będzie nas stać na emeryturę na łące. Dbamy o dobrostan koni z naszej stajni, bo jesteśmy im wdzięczni za spędzone razem chwile i tą pasją chcemy zarażać innych. Jeżeli zatem szukasz miejsca, w którym nauczysz się jeździć na koniu albo ugruntujesz swoją wiedzę i umiejętności, zgłoś się do nas – nie pożałujesz!

Kontakt:
Właściciel stajni p. Andrzej Korabik - tel. 604 413 930

Osoby prowadzące zajęcia
Joanna K. - tel. 698 692 981
Joanna W. - tel. 791 994 244


Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło