Centrum ogrodnicze i sklep Ogród-Dom – Niepołomice - Ogród Dom s.c.

Zakładając ogród warto pomyśleć o skompletowaniu podstawowych narzędzi ogrodniczych, aby móc w pełni cieszyć się jego pięknem. Odpowiednio dobrane narzędzia ułatwią nam prace ogrodowe, czyniąc samą pracę lekką i przyjemną. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tych najpotrzebniejszych narzędzi.

Jakie narzędzia wybrać

Narzędzia ogrodnicze, które zaliczamy do podstawowych, można podzielić na kilka kategorii, np. narzędzi uniwersalnych oraz narzędzi do przygotowywania podłoża do sadzenia.

Pośród narzędzi uniwersalnych, możemy wyróżnić np. szpadel — wszechstronne narzędzie, które przyda się przy wykonywaniu wielu ogrodniczych czynności: od kopania gruntu po mieszanie nawozów. Kolejnym przydatnym w ogrodzie narzędziem będzie taczka, która pomoże przy wywożeniu wszelkich kamieni, roślin i ziemi. Dokonując wyboru odpowiedniego modelu, warto zakupić taki, którego pojemność będzie odpowiadać naszym potrzebom. Łopata ogrodowa, zwana tez szuflą, służy zarówno do zbierania śniegu i ziemi, ale przyda się także do przenoszenia mniejszych gabarytowo roślin. Natomiast siewnik ręczny można wykorzystać jako rodzaj dozownika na nasiona bądź rozsiewacza do nawozów, najczęściej jednak jest stosowany do siania nasion trawy. Grabie to narzędzie, bez którego trudno sobie wyobrazić ogród. Grabie są  niezbędne o każdej porze roku, ale przydadzą się zwłaszcza jesienią do grabienia liści, wyrównywania ziemi, przy usuwaniu roślin, chwastów. Warto zaopatrzyć się także w szpadel okrągły. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, można wybrać rodzaj składanej saperki lub wersję standardową, nieskładaną szpadla. Oba modele nadadzą się do wyrównywania trawników lub podkopywania ziemi.

Narzędzia służące do przygotowywania podłoża do sadzenia to niezbędne w ogrodzie łopatki, świetnie nadające się do sadzenia w ziemi sadzonek roślin. Dokonując ich zakupu warto wybrać mniejszy i większy model. Innym narzędziem przydatnym do przygotowywania podłoża jest glebogryzarka zwana także opielaczem. To narzędzie niezbędne do spulchniania większej połaci ziemi, w ten sposób sprawnie i szybko przygotujemy grunt przed posadzeniem w nim roślin lub ich cebulek; dokonując zakupu glebogryzarki warto wziąć pod uwagę teren, jaki mamy do zagospodarowania, możemy bowiem wybrać glebogryzarkę spalinową do większego terenu lub ręczną, która sprawdzi się w przydomowym ogródku.

Innymi narzędziami, które się sprawdzą w ogrodzie są sekator, który przyda się do cięcia gałęzi drzew, krzewów lub innych roślin ogrodowych oraz motyka, szczególnie przydatna do spulchniania ziemi. Przy większych terenach warto rozważyć zakup kosiarki lub podkaszarki.

Znajdź nas na Facebook
Facebook
Zapraszamy na Twitter
Twitter
Jesteśmy na ask.fm
Ask.fm