Centrum ogrodnicze i sklep Ogród-Dom – Niepołomice - Ogród Dom s.c.

Kosa spalinowa to mechaniczne narzędzie ogrodnicze, służące do ścinania trawy, chwastów, zarośli lub podszycia. Nie jest przeznaczona do wykaszania trawników czy strzyżenia żywopłotów. Jej integralnymi elementami konstrukcyjnymi jest wysięgnik w postaci rury nośnej, silnik spalinowy, zapłon i przekładnia napędu oraz ostrze wraz z osłoną. Kosy spalinowe są lekkie, poręczne i doskonale nadają się do prac pielęgnacyjnych w przydomowym ogrodzie. Sprawdźmy, jak wybrać odpowiednią kosę spalinową?

Kosa spalinowa do zadań specjalnych


Kosa spalinowa służy do precyzyjnego koszenia małych powierzchni i przycinania trawy w miejscach trudno dostępnych. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych kosiarek, które nie poradzą sobie z przycięciem trawy lub chwastów bezpośrednio wokół drzewa, przy elewacji czy na obrzeżu chodnika. Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od wielkości terenu, rodzaju znajdującej się na nim roślinności i częstotliwości użytkowania sprzętu. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na moc silnika. Kosy spalinowe o mocy do 1KM sprawdzą się w mniejszych ogrodach o niedużym stopniu zachwaszczenia. Dla bardziej skomplikowanych prac rekomendowany jest sprzęt o minimalnej mocy 1.3KM, choć na rynku dostępne są także kosy z silnikami nawet 3KM. Stosuje się silniki dwu- lub czterosuwowe.

Moc i rodzaj silnika to nie jedyne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego sprzętu. Niemniej ważna jest szerokość koszenia oraz możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy, jeżeli będziemy pracować na terenie pochyłym. Zakres koszenia waha się zazwyczaj od 20 do 35 cm. Warto również rozważyć czynniki, wpływające na komfort użytkowania. Zaliczamy do nich ciężar właściwy sprzętu, rodzaj uchwytu (uchwyt oburęczny lub pętla) czy stopień emisji hałasu. Kosa powinna być zaopatrzona w układ antywibracyjny i katalizator do spalin. Koniecznym elementem dodatkowego ekwipunku jest także pas podtrzymujący i szelki.

Kosa spalinowa z żyłką czy tarczą tnącą?


Do wykaszania roślinności o mocnych łodygach należy wybrać kosę ze sztywnym wałkiem mocy oraz z przekładnią kątową. To właśnie obecność przekładni w urządzeniu pozwoli zastąpić standardową głowicę żyłkową za pomocą tarczy tnącej, która poradzi sobie nawet z zardzewiałymi pędami i odrostami korzeniowymi. Tarcze tnące różną się od siebie ilością ząbków i gęstością ich rozmieszczenia. Do pielęgnacji niewielkich trawników w zupełności wystarczy kosa spalinowa o giętkim wałku mocy bez tarczy tnącej, która ma charakterystyczny, łukowaty kształt wysięgnika. Cięcie w sprzęcie tego typu odbywa się za pomocą plastikowej żyłki tnącej, która obraca się z bardzo dużą prędkością. Na rynku dostępne są żyłki o przekroju okrągławym lub kwadratowym. Wysuw żyłki może być ręczny, półautomatyczny lub automatyczny.

Znajdź nas na Facebook
Facebook
Zapraszamy na Twitter
Twitter
Jesteśmy na ask.fm
Ask.fm