Centrum ogrodnicze i sklep Ogród-Dom – Niepołomice - Ogród Dom s.c.
kamienie w ogrodzie

Kwestia podejścia do kamieni w ogrodzie to indywidualna sprawa każdego właściciela posesji. Wielu z nich nie toleruje kamieni – wolą, by ogród pełen był drzewek owocowych pozasadzanych w równe rządki, a resztę ma stanowić schludnie przystrzyżona trawa. Jednak bardzo dużo osób lubi kamienie w ogrodzie. Kamień, tak jak drewno, jest naturalnym materiałem, który zbliża człowieka do przyrody. Stąd też w wielu ogródkach można zobaczyć skalniaki lub wysypane kamieniami ścieżki i dekoracje.

Skąd wziąć kamienie?

To wszystko zależy, jakie mamy wobec nich plany. Jeśli chcemy w ogrodzie stworzyć subtelne dekoracje czy małe ścieżki wysypane ozdobnymi kamieniami wystarczy, że odwiedzimy sklep oferujący artykuły ogrodnicze. Dwudziestokilogramowe opakowania kamieni przeważnie wystarczają na potrzeby samodzielnego udekorowania ogrodu. Małymi, ozdobnymi kamieniami możemy też wykończyć skalniak. Jeśli natomiast planujemy zbudować potężny skalniak, najlepiej jest znaleźć zakład kamieniarski lub firmę zajmującą się dostawą wielkich kamieni bezpośrednio na posesje. Część osób chce budować skalaniaki z kamieni, które znaleźli na swojej działce. Jednak w wypadku tych bardzo dużych problematyczne może być przeciągnięcie z jednego końca działki na drugi.

Tylko ozdoba?

Kamienie w ogrodach nie pełnią tylko funkcji ozdobnych. Wysypane pod drzewkami owocowymi mogą powstrzymywać rośnięcie chwastów pomiędzy nimi. Podobną funkcję mogą sprawować wysypane w okolicach ławeczek lub ozdób ogrodowych. Dzięki nim ozdobne elementy naszej posesji nie zarosną. Niektórzy decydują się na wysypywanie drobnych kamieni w miejscach, w których nie chcą, by w razie deszczu pojawiało się błoto. Gładziutkie kamienienie lśniące od wody wyglądają zdecydowanie lepiej niż brudna kałuża.  Ozdobne kamienie wspaniale ukrywają też brzegi sztucznego stawu lub oczka wodnego wkopanego w ziemię, lub wyznaczają granicę pomiędzy ogrodem, a grządkami przydomowego warzywniaka. Są bardzo wytrzymałe, mogą więc służyć jeszcze do kilku innych celów.

Znajdź nas na Facebook
Facebook
Zapraszamy na Twitter
Twitter
Jesteśmy na ask.fm
Ask.fm