Centrum ogrodnicze i sklep Ogród-Dom – Niepołomice - Ogród Dom s.c.
wiśnie

Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na posadzenie w nich drzewek owocowych. Nic dziwnego. Żywność w sklepach z oku na rok ma coraz gorszą jakość, dlatego wiele osób marzy o zdrowych owocach z własnego sadu. Niewtajemniczonym wydawać się może, że domowe sadownictwo to strasznie skomplikowana rzecz. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio posadzone i regularnie pielęgnowane drzewko owocowe na pewno odwdzięczy nam się na poświęcony mu czas wydając  w sezonie słodkie, a przede wszystkim niczym nie ulepszane owoce.

Gdzie kupić drzewka?

Drzewka owocowe najlepiej kupić w szkółce drzew lub dobrym sklepie ogrodniczym. Lepiej unikać drzewek z marketów budowlanych. Często sadzonki leżą tam wiele dni z odsłoniętymi korzeniami, które wysuszają się, a do tego często są łamane lub uszkadzane przez wszechobecne wózki sklepowe. W szkółce lub sklepie ogrodniczym, wybierając drzewka, mamy szansę zapytać o wszystko ich dotychczasowego hodowcę. Zapytajmy więc o zalecany rodzaj ziemi dla drzewek, polecane do niego nawozy lub poprośmy o podani porad, które pomogą nam w zasadzeniu drzewka w nowym miejscu.

Jak sadzić?

Sadzenie drzew nie jest trudne. Wystarczy wykopać dołki w ziemi, umieścić w nich korzenie drzewka i przysypać je mieszanką ziemi i nawozu. Na koniec sadzonkę należy solidnie podlać. To wszystko! Jednak to, co warto wiedzieć, to nie „jak” sadzić drzewka, ale „kiedy” i „gdzie”. Większość drzewek owocowych sadzi się jesienią, zanim przyjdą mrozy. Dzięki temu drzewko ma dużo czasu na zakorzenienie się i zawiązanie pąków. Jednak niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na zimno, i powinno się je sadzić dopiero późną wiosną. Warto dowiedzieć się, które drzewka preferują jesień, a które wiosnę. Drugą ważną rzeczą jest wybór miejsca na posesji dla sadzonki. Młode, delikatne drzewka nie przyjmą się w miejscach mocno zacienionych, ani wystawionych na działanie mroźnego, silnego wiatru. Dla drzew owocowych wybierzmy raczej najlepsze miejsca w ogrodzie. W ciemniejszych i chłodniejszych zakątkach od drzewek owocowych zdecydowanie lepiej poradzą sobie iglaki. 

Znajdź nas na Facebook
Facebook
Zapraszamy na Twitter
Twitter
Jesteśmy na ask.fm
Ask.fm